Mozaik Sanatı

mozaik sanatçılarının bilgilerini ve mozaiklerini paylaştıkları ortak alan

“YAPICI KIRILMALAR ve SERAMİK AŞKI”
Gökşen Parlatan – Filiz Baltacı
Mozaik ve Seramik Sergisi
24 Mayıs – 10 Haziran 2011
 
AÇILIŞ : 24 Mayıs 2011 Salı Saat : 18:00


Mozaik ve seramik, kökleri antik çağlara uzayan oldukça eski sanat dallarıdır. Taşları bir araya getirip anlamlı desenler oluşturan mozaik sanatına karşılık, toprak ve çamurla şekillenen seramik sanatı birbirlerinin aynası, tamamlayıcısı gibidir. İki ayrı disiplin, iki ayrı sergide, iki sanatçıyı buluşturmakta... Mozaik sanatçısı Gökşen PARLATAN ve Seramik sanatçısı Filiz BALTACI, duygu ve düşüncelerini toprak malzemelerle ifade etmekteler. İki sanatçı hacimli işlerle sunulan oldukça renkli ve görsel sergilerini SKSM’de izleyici ile buluşturuyorlar.

SKSM ( Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi Sergi Salonu )
Tevfikbey Mah. Maslak Çeşme Cad. Küçükçekmece / İstanbul
BİLGİ İÇİN TEL : 0212 470 61 70 - 0212 470 61 71  WEB : www.sefakoykultursanat.com

Views: 491

Comment

You need to be a member of Mozaik Sanatı to add comments!

Join Mozaik Sanatı

Comment by Gökşen Parlatan on June 14, 2011 at 12:06pm

http://www.kucukcekmece.bel.tr/guncel/detay.aspx?SectionID=Woaj5gvh...

BİLGİ EVİ ÖĞRENCİLERİNİN MOZAİK ÇALIŞMASI
 

Sefaköy Bilgi Evi öğrencileri, "Yapıcı Kırılmalar ve Seramik Aşkı" sergisini gezdi. Mozaik ve seramik sanatı hakkında bilgi edinen öğrenciler, bir de mozaik çalışması yaptı.
Küçükçekmece Belediyesi Sefaköy Bilgi Evi'nde eğitim gören öğrenciler, mozaik sanatçısı Gökşen Parlatan'la birlikte sergiyi gezdi. Partalan, tüm çalışmalar hakkında öğrencileri bilgilendirdi. Öğrenciler de bu iki ayrı sanat ve sergide yer alan çalışmalar hakkında rehberlerine sorular sordu.

Daha sonra malzemeleri ellerine alan çocuklar, kolları sıvadı. Sanatçı Parlatan'ın önceden hazırlamış olduğu mozaik parçaları ve yapıştırıcılarla işe başlayan öğrenciler, Küçükçekmece Belediyesi logosunun çizilmiş olduğu kartonun üzerine parçaları yapıştırdı. Atölye çalışmasına katılan öğrenciler, her bir mozaik parçasını özenle seçti.

UZAY-MEKAN ALGILARINI DEĞİŞTİRECEK

Çocukların iç içe olmadıkları bu sanata beklediğinden daha çok ilgi gösterdiklerini söyleyen Parlatan, "Öğrencilerin ilgileri beni çok mutlu etti. Bu çalışma onların uzay-mekan algılarını geliştirecek. Üç boyutlu taşlar ve elleriyle tutarak yaptıkları objeler, el becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacak. Belki bugün gelecekte bu sanatla uğraşmaya karar verecekler." diye konuştu.
Mozaik ve seramik sanatının püf noktalarını öğrenen bilgi evleri öğrencileri, görevlerini başarıyla tamamladı. Çalışma sonunda ortaya çıkan Küçükçekmece Belediyesi logosu da Sefaköy Bilgi Evi'ne hediye edildi.

Öte yandan Toki Eruğrulgazi İlköğretim Okulu 15 öğrencisi, yine aynı sergiyi ziyaret etti. Öğrenciler, seramik sanatçısı Filiz Baltacı ile birlikte sergiyi gezip detaylı bilgiler aldıktan sonra sanatçının yönetiminde atölye çalışması yaptı. Çocuklar kili yoğurup açtıktan sonra değişik resim ve rölyef çalışmaları yaptılar.

ÖĞRENCİLERDEN BİR DE RESİM SERGİSİ

Bu arada Sefaköy Bilgi Evi'nde bir dönem boyunca resim kursuna devam eden öğrenciler, çalışmalarını sergiledi. Kara kalemden ebruya kadar pek çok eserin yer aldığı serginin açılışını da bilgi evinin yöneticisi Selahattin Yıldız yaptı. Bir dönem boyunca sabırla ve öz veriyle kurslara katılan öğrencileri tebrik eden Yıldız, öğrencilerin dönem boyunca hazırladıkları çalışmalarını diğer arkadaşlarının ve velilerin de görmesi amacıyla bu sergiyi açtıklarını söyledi.

 

Comment by Gökşen Parlatan on May 26, 2011 at 2:41pm

http://www.istanbulgercegi.com/Mozaik-ve-seramigin-cagdas-yorumu_ha...

Sergi haberi

 

Mozaik ve seramiğin çağdaş yorumu
 
Mozaik sanatçısı Gökşen Parlatan ve seramik sanatçısı Filiz Baltacı, ilk kişisel sergilerini Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde
  
 
Mozaik ve seramiğin çağdaş yorumu
 
Mozaik sanatçısı Gökşen Parlatan ve seramik sanatçısı Filiz Baltacı, ilk kişisel sergilerini Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde
 
25.05.2011
 

 

Antik çağlardan günümüze kadar gelen ve birbirini tamamlayan iki ayrı sanat olan mozaik ve seramik "Yapıcı Kırılmalar ve Seramik Aşkı" sergisiyle bir araya geldi. Mozaik sanatçısı Gökşen Parlatan ve seramik sanatçısı Filiz Baltacı, ilk kişisel sergilerini Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde açtı.

Mozaik sanatçısı Gökşen Parlatan ve seramik sanatçısı Filiz Baltacı ilk kişisel sergilerini Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi'nde açtı.Taşları bir araya getirip anlamlı desenler oluşturan mozaik sanatına karşılık, toprak ve çamurla şekillenen seramik sanatı birbirlerinin tamamlayıcısı gibidir. Birbirine yakın olan bu iki sanat "Yapıcı Kırılmalar ve Seramik Aşkı" sergisiyle izleyicisine sunuldu. Serginin açılışını Küçükçekmece Belediyesi Kültür Müdürü Ersan Ulusan yaptı.Açılış töreninin ardından sergiyi gezen katılımcılar, sanatçılardan çalışmaları hakkında bilgi aldı.

ANTİK SANATI GÜNÜMÜZE UYARLADIM

Uzun uğraşlar sonucunda ortaya çıkardığı eserleri sergilemenin mutluluğunu yaşayan Mozaik sanatçısı Gökşen Parlatan, "Mozaikte kendi tasarımlarımı ortaya koydum. Antik olan bu sanatı, günümüze uyarladım. Sanatasal tablo bazında çalışıyorum. 35 mozik eserimin yer aldığı ilk kez sergi açmanın heyecanını yaşıyorum" dedi.


SERAMİK KÖTÜ ENERJİYİ ALIYOR

Seramik sanatının gündelik hayatın sıkıntıları ve strese karşı önemli bir uğraş olduğunu dile getiren seramik sanatçısı Filiz Baltacı, "El emeği ve özgün çalışmalarımın yer aldığı sergide, tamamen duygularımı yansıtarak hazırladığım 50 eseri izleyiciye sundum. Çamur, kil, oksitleme, cam eritme gibi tekniklerle hazırladığım objelerin hepsi makinasız, elle şekillendirildi. Her bir eser, seramik sanatının farklı farklı teknik ve malzemeleriyle ortaya çıktı. Seramik sanatı, stres atmak için çok faydalı bir sanattır. Kötü enerjiyi alıyor ve pozitiflik katıyor. Ayrıca bu sanatı, engelli eğiminde de etkili biçimde kullanıyorum. Onların gelişimine büyük katkı sağlıyor." diye konuştu.
Kendi düşünce ve hayal dünyalarını çamur ve taşlarla ortaya koyan sanatçılar, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay'a katkılarından dolayı teşekkür etti. Yapıcı Kırılmalar ve Seramik Aşkı" 10 Haziran tarihine kadar sanatseverleri bekliyor.

Comment by Gökşen Parlatan on May 24, 2011 at 9:48am
Yorumlarınız için çok teşekkürler, gelebilecek üyelerimiz için yol tarifi olarak Armoni Park alışveriş merkezinin arkasından dümdüz yürümeleri tavsiye olunur. Kokteyl 18:00'da başlayacaktır.
Comment by Metin KATIRCI on May 23, 2011 at 9:06pm

Hayırlı olması dileği ile,başarılar

Comment by ayşen bala on May 23, 2011 at 7:35pm
hayırlı olsun sevgiler...
Comment by Nilgün Arslan on May 23, 2011 at 6:25pm
Hayırlı olsun.
Comment by kadriye filizcan on May 23, 2011 at 3:33pm
hayırlı olsun basarılar
Comment by Oya Cansever on May 23, 2011 at 12:22pm

Serginiz şimdiden hayırlı olsun, nice sergilere...

 

 

© 2016   Created by Gökşen Parlatan.   Powered by

Report an Issue  |  Terms of Service